Kdo jsme?

Jsme šestičlený tým studentů z KISKu a v rámci Aplikačního semináře chceme něco změnit v oblasti otevřených dat ve školství.

Po rozsáhlém sektorovém výzkumu jsme se rozhodli pro oblast školství jakožto oblasti otevřenými daty téměř nepolíbené.

Během krátké chvíle jsme se domluvili na spolupráci s autory databáze škol MojeŠkoly.cz obsahující prozatím data České školní inspekce. Ta jsou bohužel neúplná, vyplňována ze strany škol pouze dobrovolně.

A přesně to chceme změnit. Naším cílem je naučit školy pracovat s daty a jak je zveřejňovat, aby školy pochopily, co jim otevírání dat přinese. Aby tato data využívali rodiče pro lepší orientaci při výběru školy pro své ratolesti. Aby tato data využívaly školy pro porovnání s “konkurencí” a sbírání inspirace pro možná zlepšení. Aby tato data využívali programátoři a vytvářeli další aplikace jako MojeŠkoly.cz.

Otevřená data pro nás nejsou zveřejněné smlouvy a jiné finanční výstupy. Otevřená data pro nás jsou užitečné informace o škole jako je počet žáků, počet účitelů, vyučované předměty, cena obědů ve školní jídelně, provozní doba školní družiny, nabízené volnočasové aktivity a kroužky… zveřejněné digitálně ve strojově čitelném formátu.

Naším cílem není na základě zveřejněných dat školy srovnávat.

comments powered by Disqus